PMIC Voltage Reference IC LM4040B33FTA Electronic Components
Shenzhen Zesheng Semiconductor Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Diodes Incorporated
Model Number : LM4040B33FTA
Certification : RoHS Compliant
Place of Origin : Original Manufacturer
MOQ : 10pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 300000/pcs/week
Delivery Time : 1-3day
Packaging Details : Original package
Description : Voltage References VREG Shunt Reference SSOT23 T&R 3K
Stock : 300000
Shipping Method : Express
Product status : On Sale
Product Category : Voltage References
Input Type : Standard
Voltage Supply - Internal : Standard
Package / Case : SOT-23-3
Batch No : Newest
Condition : 100% Original
Express : Fedex, tnt, dhl, ems, ups
Contact Now
PMIC Voltage Reference LM4040B33FTA Electronic Components In Stock
Description of Integrated Circuit:
The LM4040 is a family of bandgap circuits designed to achieve precision micro-power voltage references of 2.5V, 3.0V, 3.3V, 4.096V, and 5.0V. The devices are available in 0.2% B-grade, 0.5% C-grade, and 1% D-grade initial tolerances.
Specification of Integrated Circuit IC Chip:
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: Diodes Incorporated
RoHS: Details
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: SOT-23-3
Reference Type: Shunt Precision References
Output Voltage: 3.3 V
Initial Accuracy: 0.20%
Temperature Coefficient: 100 PPM / C
Series VREF - Input Voltage - Max: 3.3 V